kurzusok és műhelyek

17. Sófár Református Dicsőítő Iskola

kurzusok

műhelyek

kurzusok

ének kurzus

Az ének kurzuson tanulunk majd légző- és beéneklő gyakorlatokat, zenei fejlesztő játékokat, gyakorlatokat, és dicsőítő dalokon keresztül ének- és dicsőítő praktikákat. Minél több tapasztalatot szerzünk a zenében, annál szabadabbak vagyunk dicsőítés közben is mert nem azon kell izgulni, hogy mi fog következni a dalban, hanem a fókusz a zenéről Istenre tud kerülni. Ezzel a lelkülettel várunk titeket.

Mészáros Gyöngyvirág

Sziasztok, Mészáros Gyöngyvirág vagyok, a budapesti Golgota gyülekezet egyik dicsőítő énekese és dicsőítés vezetője. Emellett énekes és beugró vokalistaként is előfordulok különböző formációkban, de a Keresztkérdés nevű rap zenekarból vagy a Helyes_Beatből is lehet még emlékezni rám:)
Éneklés mellett grafikusként dolgozom, de hangképzést is tanítok.

Az ének kurzuson beszédszerű éneklést tanítok, hogy megtaláljuk a legteltebb hangzást, és azt az éneklési stílust, ami leginkább megfelel a mai modern keresztény dicsőítő éneklésmódnak és az énekelni vágyó személyiségének, mindezt popos, jazzes kitekintéssel az improvizatív éneklésnek is teret adva, amennyiben van erre is nyitottság. Emelett szólam harmonizálással is foglalkozunk majd és dalok tanulásával.

Nagyon várom a találkozást veletek! 🙂

Vajda Ágoston

A zene és az éneklés egész életemben meghatározó szerepet tölt be. Tíz éven keresztül voltam több kórusnak is a tagja, zeneiskolában pedig 7 évet csellót tanultam. A csellót felváltotta a gitár, ami mellett klasszikus énekelni is elkezdtem tanulni az Operaház egyik énekesétől. A gitárral szereztem egy tanári végzettséget, az énekkel pedig országos versenyt nyertem 2019-ben.
2023 nyarán végeztem az ELTE Zenekultúra szakán Karvezetés Specializációval, így a kórusvezetés sem idegen számomra. Az egyetem alatt elvégeztem Fekete Anikó Kreatív-Szolfézs képzését, ahol játékos formában zenei fejlesztő feladatokat tanultunk, illetve, hogy ezeket hogyan lehet a gyakorlatban használni.
Jelenleg a Müpában dolgozom könnyűzenei stúdiós szerkesztőként, illetve aktív tagja vagyok a gyülekezetem dicsőítő csapatának.

Standovár Saci

Kedves énekelni vágyók!

Én Standovár Sára vagyok, és akik többedjére járnak Sófáron, már ismernek, mert ez már sokadik táborom kurzusvezetőként. Családommal leszek jelen most is, férjem, Balázs, és gyerekeink: Bende, Édua és Milla kíséretében.

Idén énekórát tartok, és azok jelentkezését várom, akik a zenében egy nyelvet látnak, és szeretnék megtalálni a saját hangjukat, mint hangszert, ami ebben a kommunikációban segíteni tud nekik. A hangképzés mellett igyekszem önbizalom, bátorság, spontaneitás, improvizálás fejlesztését beletenni, hogy a szólamok, szólók, díszítések, harmóniák hallása, megszólaltatása vagy megalkotása is fejlődjön.

Klasszikus háttérből jövök (10 év zeneiskola fuvolával, Opera Gyerekkórus, egyéb kórusok, magánének), így csak felnőttként, férjem megismerése óta hallgatom és élem a jazz és könnyűzenét (főleg soul, r’nb, gospel). Nagyon sokat fejlődtem azóta. És mivel szerintem Isten szereti az igényes zenét, a dicsőítésben is ilyen szemlélettel veszek részt.

Akik hozzám szeretnének jönni, és azok is, akik csak szimplán fejlődni szeretnének a zenehallgatáson keresztül is, a következő zenészeket, énekeseket, együtteseket ajánlom:
Hangtechnika, szólaméneklés, díszítések, hajlítások szempontjából kihagyhatatlan Whitney Houston, Beyonce, Alicia Keys, Mariah Carey, Adele, Yebba, Bruno Mars, Michael Jackson, Brian McNight, Take6, Duwende, Ella Fitzgerald, Esperanza Spalding, Stevie Wonder, Dirty Loops…a teljesség igenye nélkül 

Ha zenei füleket akartok fejleszteni, ami az alapja a jó énekesnek is, akkor érdemes hallgatni akár instrumentális zenét is: Victor Wooten, Fourplay, Coltraine, Miles Davis, Babos Gyula

Drüszler Edit

Hivatásomat tekintve énekes előadóművész vagyok, egyben végzős magánénektanár szakos hallgató. (Mire az idei dics suli elérkezik, reménység szerint már friss tanári diplomával a kezemben. 😊) Mellette millió egy dologgal foglalkozom ugyan, de ez a kedvenc tevékenységem: a muzsikálás, a zenei önkifejezés és kapcsolódás.

Szeretettel várok a kurzusomra mindenkit, aki elsősorban az ének nyelvén szeretné kifejezni örömét és háláját Istennek, vagy épp ily módon szeretne bizonyságot tenni gyülekezetében személyes megtapasztalásairól. Az ének egy csodálatos nyelv és kifejezési forma, melyet természetes adottságként kaptunk mindannyian. Fejleszthető, magasabb szintre vihető mindig. Ebben szeretnék segítséget nyújtani egy héten keresztül a hozzám érkezőknek, alkalmazkodva a személyes igényekhez és elképzelésekhez.

gitár kurzus

Surányi Olivér

A Sófárban legtöbben „Ovál”-ként ismernek. Civilben részecskefizikus (bár az utóbbi időben inkább szoftverfejlesző) vagyok, a Sófárban pedig én leszek az egyik gitártanár. 19 éve gitározok és elég sok műfajjal megismerkedtem már: kezdetben klasszikus gitárt tanultam, de játszottam rockzenekarban, belekóstoltam a bluesba, jazzbe, bossa novába, mostanában pedig a ritmikus akusztikus fingerstyle gitározásban merültem el (hallgassátok meg John Mayer „Stop this train” című dalát, ha nem világos, hogy ez a legutóbbi mire vonatkozott 🙂 ).

Az óráimon szívesen látok mindenkit, mind akusztikus, mind elektromos gitárral. Különösképpen várok olyanokat, akik az alap akkordokat és pengetéseket már jól ismerik, de szívesen továbblépnének, hogy színesebbé tegyék a gitárjátékukat érdekesebb akkordokkal, felbontásokkal és díszítésekkel. Emellett az elektromos gitárosoknak szívesen segítek különböző érdekesebb hangszínek és hangzásvilágok felfedezésében is.

Kormány Gergely (Greg)

Ez volnék én – szolgálatban :). Többek csak „Greg”-nek hívnak. Ez a becenév angliai tartózkodásom alatt ragadt rám és azóta is előszeretettel használom. Jelenleg Budapesten élek és dolgozom. Kockulós munkám mellett többek között zenével foglalatoskodom, ami kikapcsol, feltölt és lehetőséget ad kibontakozni. 🙂 Bizton állítom, hogy elképzelhetetlen lenne az életem nélküle. Már általános iskola óta foglalkozom gitárral. Eleinte 8 éven keresztül klasszikus gitárt tanultam, majd 2 évet jazzgitároztam. Időközben számos zenekarnak voltam állandó vagy beugró tagja itthon és külföldön is, de sajátomnak a Részletkérdés nevű rockbandát tekintem. 

A kurzus során a témákat az igényeiteknek megfelelően szeretném összeállítani, úgyhogy készüljetek kérdésekkel, elvárásokkal! A gitáron, a zenében, és különböző stílusokban megfigyelhető rendszereken túl szeretném, ha be tudnám mutatni azt is, aki ajándékba adta nekünk mindezeket, és azt, hogy hogyan tudjuk ezt az ajándékot visszaforgatni az Ő dicséretére!

Rátz Manassé

 Igen, jól olvastátok: Manassé, ez a keresztnevem…szerintem is menőség.

Tavaly márciusban múltam negyedévszázados, és zenekultúra szakon tanulok az ELTÉN (illetve néprajzos tárgyakat is hallgatok, mert a néprajz a legszínesebb tudományág).

Az tavalyi volt az első Sófárom (egyébként kb. 8-10 éve titkos rajongója vagyok eme rangos eseménynek). A gitár sokáig tiltott szerelem volt az életemben, hisz tudjátok, mindenki zongorán vagy furulyán kezd, csak valaki tovább …, de az utóbbi 6-7 évben ez lett az elsődleges hangszer a kezemben. Kedvenc ételem a rántott kovászos uborka és a puncsfagyi (természetesen nem egyszerre), kedvenc zenei műfajaim pedig a folk, blues, bluegrass és a country. Ha vágytok rá, hogy velem gitároznátok a héten, akkor több mint valószínű, hogy azon leszünk, hogy jobban megértsétek a hangszeretek fogólapját, és hogy bátran merjetek kísérletezni különböző akkordfordításokkal, skálákkal és ritmizációkkal (esetleg más hangolásokkal is).

Érdekel, hogy Ti kik vagytok, mi a Ti zeneiségetek, miket hallgattok, mire van hívásotok, illetve mire indít Titeket a Lélek, vagy mi a célotok az életben, zenében és a hitben.

Hasznos, ha hoztok magatokkal: gitárt, capot, füzetet és jókedvet (kivéve ha egész héten bluest játszanátok, mert ahhoz nem muszáj jókedv).

Többit majd élőben, tala a táborban,
Tsä

basszusgitár kurzus

kOZÁK BALÁZS

Kedves ti, akiknek van türelme eme kimutatkozót olvasni! Kíméletlen leszek, mert utálok e-mailezni. Kozák Balázsnak hívnak, igen ez a leánykori nevem is, Szolnokon születtem és ott is szeretnék meghalni, majd. Jelenleg Pesten Zen-élek és ennek a kis szimbolikus kötőjeles szófordulatnak egyáltalán nincsen semmi köze a zen buddhizmus valamely válfajához, még mielőtt megköveznétek vagy kiátkoznátok a szentek közönségességéből. Egy csodának köszönhetem az életem és a sok zenét az életemben és ez a csoda azóta is kíséri hol túl szürke hol túl rózsaszín mindennapjaimat. 10-es éveim első felében kezdtem el hangszerhez nyúlkálni aztán ez megszokássá vált és azóta követelem a napi adagom, ha meg nem kapom.

Profi zenésznek kicsit nagyképűen, de őszintén 17 éves korom óta tartom magam, amikor is Dian Róbert első jazzt nekem oktatni próbáló tanárom bevett a zenekarába miután fél év basszusgitározás után eljátszottam Charlie Parker-Donna lee című pop slágerét Jaco Pastorius féle feldolgozásban (házi feladat: keress rá Youtube- on). Azóta Istennek hála nagyon sok híres és hírhedt de néhány jó zenésszel is össze hozott a sors és rengeteg minden ragadhatott rám a koszon kívül.

Elöljáróban: Nem akarok nektek semmit tanítani. Mutatni akarok nektek dolgokat a zenéről amik aztán a részeitekké válhatnak “megtaníthatjátok magatokat” ha ti is akarjátok.

A zene egy nyelv, remélem tudunk majd sokat beszélgetni… Peace, B.

ütőhangszer kurzus

Simon Gergő

12 éves korom óta dobolok, de lassan már a gyermekeim érnek ebbe korba. 🙂
Szeretem a zenét, hallgatni is és játszani is. Isten nagyszerű ajándéka ez. Használhatjuk a legnemesebb célra: az Ő magasztalására.

Kicsit a múltamról: Részt vettem „tanárként” több nyári keresztény – Sófárhoz hasonló- zenei táborban (Erdélyben és MO-n is).
Nagy öröm és megtiszteltetés volt együtt dicsőíteni „Ez az a nap”-os rendezvényeken Pintér Bélával, Prazsák Lászlóval, Csiszér Lászlóval, Mike Sámuellel.
Alapitó „ütős” tagja vagyok Karneol nevű keresztény zenekarnak.
Játszottam már keresztény blues-rock csapatban is. :), ahol a szóló hangszeresek (elektromos gitárok, szaxofon, szájharmonika, Hammond orgona) improvizációi egy külön világba repítettek el… 🙂
A legfontosabb zenei szolgálatom azonban a Kecskeméti Baptista Gyülekezetben van, ahol a dobok mögül vezetem olykor a dicsőítést.

Szeretettel várlak Benneteket a zenei táborban! Tanulhatunk technikai dolgokról is, de szívesen megosztom Veletek a tapasztalataimat a dob szerepéről a dicsőítésben.

Találkozzunk Bonyhádon!

(Zenei előképzettségem: 6 év ütő tanszak a Kecskeméti Zeneiskolában, 2 év magántanulóként Korompay Zsoltnál (Bp-en) + autodidakta tanulás…)

Simon Márton

Simon Marcinak hívnak, feleségemmel négy gyermeket nevelünk Abán. Pedagógus vagyok. 18 éve foglalkozom ütőhangszerekkel. Legkedvesebb zenei projektjeim közé tartozik a ‘Zsongom’ zenekar, illetve a ‘Zámír Projekt’ és a külböző felállású sófáros dicsőítések.

„Dobolni mindenki tud!” – és ez tényleg így van! Az a célom, hogy a kurzuson résztvevők erről meggyőződhessenek. Az egyéni órák mellett szeretném, ha a ritmushangszerek segítségével átélhetnénk a zenélés, a közös csörgés-zörgés-csörömpölés közösségi élményét is!

Cajonon szeretnél játszani? A legjobb helyen jársz, mert elsősorban arra épül a kurzus. (Hozd a cajonod!) De ha dobszerelésen szertnél tanulni, arra is lesz lehetőséged. 

zongora kurzus

Csalók laci

Csalók Laci vagyok, 31 éves. Első találkozásom Istennel a Hatvani Református gyülekezetben történt. Mai napig emlékszem, ahogy egy gyülekezeti tag a bizonyság tétele befejeztével az “Eljött hozzám mikor még bűnben éltem” című dalt kezdte játszani. Kicsit hamiskás hangon, hamiskás gitáron, mégis a szívemig hatolt a mondandója. Jézus eljött értem. Miután átadtam a szívemet Jézusnak, csatlakoztam a helyi dicsőitő csapathoz először zongorán, majd gitáron is.

Zenei tanulmányaimat népi hegedű szakon kezdtem, majd klasszikus ének szakon folytattam. Később magánórák keretében jazz elméletet, és hangképzést tanultam. Jelenleg Budapesten élek, az Omega Budapest gyülekezet tagja vagyok. Nagyon fontosnak tartom a dicsőítésben a hálaadást. Isten egyenesen felszólít minket, hogy hálaadással menjünk be az Ő tornácain. Az ízes harmóniák mellett szeretnélek segíteni titeket, hogy hogyan hangolhatjátok erre a szíveteket. Vágyam, hogy az órák, a muzsikálások keretében is találkozzunk az Úr Jézussal.

Nem soká tali, Áldás

Hamar Mihály

Hivatalosan informatikus vagyok, hivatásosan zenész, több hangszer van a szobámban, mint processzor.

Zongorát Youtube-ról kezdtem el tanulni, egyszer, amikor alkalmasnak éreztem már magam, a dicsőítő csapathoz alkalom után odamentem, hogy szeretnék velük zenélni. Ez kb. 10 éve volt, azóta sok (nem csak dicsőítő) zenekarban megfordultam.

Szeretettel várok mindenkit, függetlenül attól, hogy általában tekintetével vagy ujjaival tapogatja a billentyűket. Ha az alapok megvannak, azzal foglalkoznánk, hogy hogyan lehet kifejezően, színesen játszani, hogyan lehet alátámasztani egy dal üzenetét, hangulatát. Sófáron tanultam meg mi a különbség a zene és a dicsőítés között, ezt is át szeretném adni a héten.

Süll Mária

Süll Mária vagyok, visszatérő, lelkes sófáros! Komolyzenei pályán indultam, dalzongoristának, korrepetitornak készültem, de másként alakult. Zongorát és zeneelméletet tanítok a somorjai (Felvidék) zeneiskolában. Főleg otthon és a  gyülekezetben zenélek. A három fiunkat kísérem a zene felfedezésében, és nagyon élvezem,  amikor ösztönösen és örömmel tudunk együtt muzsikálni, táncolni, alkotni, dicsőíteni.

Az alistáli református gyülekezetben kántorkodom, próbálok az  istentiszteleti ének elmélyítéséhez, emberközelbe hozásához hozzájárulni, azt hangszerekkel, új hangzásokkal segíteni.

Nagyon várom a kurzust, ilyenkor én is sokat tanulok. Bonyhádon találkozunk!

vonós kurzus

Burovincz Laura

zenész, néprajzos, pedagógus

Népzenén nevelkedett klasszikus zenész, jelenleg főleg színházi zenész-zenetanár. Kísérletező, kereső: a formát, amiben a legtisztábban tudok megszólalni, közvetíteni. Világom az improvizáció: saját ötletek felfedezése, finomítása önfeledten!

Sok szeretettel várlak instrumentális és elméleti kérdésekkel, technikai finomításokkal, ötletekkel kapcsolatban, stílusgyakorlatokkal, dallam tervekkel, amin keresztül kapcsolódhatsz, kifejezhetsz, megélhetsz, közösen dícsérhetsz!

hangszeres improvizáció kurzus

Az improvizáció mindig is természetes része volt a zenének, a nyugati és keleti világban egyaránt. J. S. Bach, Mozart, Chopin, Liszt mind ismertek voltak kiváló rögtönző képességeikről, holott sosem jártak Sófárban. Izgalmas világ, hiszen a zenésznek valós időben kell zenét teremteni. Kicsit olyan, mint a legózás: mindenki maga állíthatja össze a darabkákból azt, amit elképzelt. A kurzuson igyekszem megmutatni, milyen elemek (ezek a lego darabok) tartoznak az eszköztárhoz, és miként érdemes összeválogatni őket. Akit érdekel, hogyan rögtönözzünk dallamot, hogyan variáljunk egy már létező melódiát, hogyan használjunk fel különböző skálákat vagy harmóniákat mindehhez, az bátran jelentkezzen a kurzusra.

A kurzusra csak előzetes hangszeres és zeneelméleti tudással rendelkezők jelentkezhetnek!

Gusztin Rudolf

A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában hegedű szakon végeztem, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (Zeneakadémia) zenetudomány szakos hallgató voltam, ahol a pegagógiát is elvégeztem, így zeneirodalom-tanár végzettségem is van. Felsőfokú tanulmányaim alatt teológiát is hallgattam. Jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének vagyok munkatársa mint zenetörténész, így a hétköznapokban kutatómunkát végzek.

A rendszeres gyülekezeti zenei szolgálat mellett többször volt már módomban felekezetközi (pl. MEKDSZ és Sófár táborok) és nemzetközi dicsőítőcsapatokban is részt venni, illetve ezek mellett 2021 nyarán elindítottam a re:harmóniák projektet, melynek keretén belül keresztyén énekek feldolgozásait vesszük fel. Zongorán, hegedűn és gitáron játszom.

Isten – akitől minden tökéletes és jó ajándék származik – egyik legszebb adománya a zene. Ugyanakkor, véleményem szerint a keresztyén zene célja – amellett, hogy legyen gyönyörű –, hogy a legfőbb Széphez, Istenhez terelje a hallgatókat. Feltételezem, hogy Isten dönthetett volna úgy, hogy egy hangtalan univerzumot hoz létre, helyette azonban egy olyan világot teremtett, amely tele van muzsikával a bolygók mozgásától kezdve a madarak énekén át a templomi zenéig. Tolkien teremtéstörténetében (lásd A szilmarilok) a Teremtő dallamokat ad teremtényeinek, és megparancsolja, hogy daloljanak, harmóniában a Nagy Muzsikával. Pontosan ez minden keresztyén feladata: akár zenével, akár más eszközzel, de megtölteni a világmindenséget az Istentől kapott dallammal (ami tehát nem csak muzsika lehet), mely őt dicsőíti. Szívesen osztom meg gyakorlati tapasztalataimat arra nézve, hogyan lehet a Nagy Muzsikába bekapcsolódni.

Műhelyek

Dalszerzés-hangszerelés műhely

A Biblia bátorít bennünket, hogy énekeljünk új éneket az Úrnak, de ehhez kell, hogy szülessenek szép, tartalmas Isten imádatára hívó dalok. Ha már komponálsz, vagy érzel arra elhívást, hogy Istent ilyen módon szolgáld, szeretnénk eszközökkel ellátni, hogy csiszold fenntről kapott ajándékod.

Dobner Illés + Dobner Évi

Dobner Illés és Évi vagyunk – elsősorban Jézus követői. Dicsőítők vagyunk, reméljük, a szó legteljesebb értelmében: a házasságunkkal, gyerekneveléssel, mosogatással, örömeinkkel és kihívásainkkal szeretnénk a Mindenható Istennek dicsőséget szerezni. Még a zenénkkel is!

Sok éve szolgálunk a magyarországi és brit egyházban dicsőítésvezetőként és dalszerzőként. Több dalunk népszerű a magyar eklézsiában, de a legismertebb talán az “Itt a szívem”. Szívünkön van, hogy a magyar keresztények ne elégedjenek meg a népszerű külföldi dalok lefordításával, hanem szerezzenek minél több saját dalt. Ehhez szeretnénk hozzájárulni a kurzussal is.

dalszövegírás műhely

Várok mindenkit a műhelyre, aki írt már szöveget, dalszöveget, vagy bármit ami rímel. A hét során átbeszéljük az elméleti alapokat, majd célzott feladatokkal és csapatmunkával fogunk eljutni saját alkotásaink következő szintjéig. Sokat fogunk beszélgetni, megismerjük egymás gondolatait, alkotói módszereit – és ha ügyesek leszünk, meg is javítunk majd egy-két dicsőítő dalt is. Stílusfüggetlen, szabad műhelyt tervezek, ahol közelebb kerülünk az írott szöveg erejéhez.

Kübler dani

Dani vagyok. Családapa, informatikus, rapper, podcast host, hobbikerékpáros, és néha napján ceremóniamester. 25+ éve írtam az első rapszövegemet és azóta nem hagytam abba; az összes keresztkérdés szám szövege, pár másik zenekar dalai és néhány dicsőítődal-fordítás is az én klaviatúrámból esett ki. Lehet, hogy valamelyiket már énekelted is. Mind e közben sokkal több rapszöveget tudok mástól idézni, mint amennyi egészséges. 🤷🏼‍♂️

g

Gyülekezeti technika műhely

Ez a kurzus igazi csemege a műszaki érdeklődésűek számára, ráadásul a technikai kérdéseken túl kitérünk más kapcsolódó témákra is, hiszen a technika nem önmagában és nem önmagáért létezik. Fontos és sok esetben nélkülözhetetlen szerepe van abban, hogy az üzenet, a gondolatok, az érzések megérkezzenek hozzánk. Hogy halljuk és értsük, amit mondanak, hogy a zene, a dallamok megpendítsenek bennünk húrokat, hogy egy számunkra fontos eseményt láthassuk és hallhassuk akár a világ másik felén is, vagy akár hónapokkal, évekkel később is. Tehát lesznek technikai témák és emellett idén tervezünk olyan nyitott alkalmakat, ahová szeretettel várunk énekeseket, zenészeket és más érdeklődőket is, ahol a technika és a művész találkozásáról, sajátos szempontjairól és egymás jobb megértéséről beszélgethetünk. Ilyen témák például, hogy előadóként mire figyeljünk a színpadon, hogyan befolyásolja a hangszerelés a technikai lehetőségeinket, vagy hogy milyen tényezők segítik és mik gátolják az üzenet, a gondolatok, az érzések megérkezését.

Zsoldos Bálint, Wéber Gábor, Fodor Benedek, Dósa Bendegúz

Ezen a nyáron a technikai kurzus is csapatmunka lesz, több oktatóval és a lehetőségek széles palettájával.

Zsoldos Bálint, Wéber Gábor, Fodor Benedek és Dósa Bendegúz már eddig is sok Sófár tábor és egyéb esemény, koncert, hang és videó felvétel technikai hátterét biztosították az elmúlt évek során. Ezt a nemes hagyományt folytatják 2025-ben is.

Számíthatsz rá, hogy erős szakmai háttér mellett, baráti légkörben mélyítheted ismereteidet, teheted fel kérdéseidet és a gyakorlatban is kipróbálhatod a tanultakat.

énekes improvizáció műhely

Szeretnél bátrabban énekelni, de még nem mersz igazán megszólalni? Vagy már régóta vágysz arra, hogy ne csak csatlakozz mások dicsőítéséhez, hanem képes legyél énekes formában kifejezni a benned megszülető imát?

Idén először indul improvizációs ének műhely Tima Anna és Zlinszky Fanni vezetésével, ahol játékos, felszabadító gyakorlatokon keresztül élhetjük majd meg közösen az alkotás örömét. Nem csak dicsőítésben szolgáló énekeseket várunk, hanem mindazokat, akik vágynak rá, hogy Isten énekes dicséretében nagyobb szabadságot élhessenek meg. Kis és nagycsoportos ritmus- és hangképző gyakorlatokkal, szólaménekléssel, improvizatív énekes feladatokkal, beszélgetéssel és garantáltan sok nevetéssel alkotunk majd.

Akik Annánál tanultak énekelni az elmúlt években, azoknak ismerős lehet ez a fajta közös tanulás, így őket is, mint visszatérő diákokat, és az új jelentkezőket is szeretettel várjuk erre a műhelyre! Délelőtt és délután is csoportos órák lesznek, így ha szeretnél jobban elmerülni Isten dicsőítésében, tanulni róla, hogy fejezheted ki magad még jobban előtte, megtapasztalni mindezt másokkal és közben gyakorolni akár a szólaméneklést is, ez a hét kiváló alkalom lesz arra, hogy egy biztonságos és támogató környezetben fejlődhess majd!

Gyere, formálódjunk együtt: „Mi vagyunk az agyag, te a mi formálónk, kezed alkotása vagyunk mindannyian.” (Ézs 64,7)

Tima anna

Tima Anna vagyok, 2019-től ének kurzuson találkozhattál velem, mint tanár és 6 év után most lesz először, hogy műhelyt vezetek majd, ráadásul nem is egyedül, hanem Zlinszky Fannival! 🙂

A zenével hivatalos keretek között, mint sokan mások is, én is gyerekként ismerkedtem meg, ami viszonylag hamar elég meghatározó része lett az életemnek. Később a zeneiskola mellett magán énekre, majd gimnázium után ének-zene szakra jártam egyetemre, ahol pedagógusnak készültem, de a foglalkozásomat illetően végül a lakberendezés mellett kötöttem ki.

A Sófár 2009 óta része az életemnek. Sok kedves emlékem köt ide és a mai napig hatalmas áldást jelent nekem ez a közösség! Tiniként itt ismertem meg, mit jelent Isten dicsőíteni, itt adtam át az életemet Jézusnak, majd a énekesként is itt volt először lehetőségem szolgálni.

Egyik évben szintén itt történt, hogy találkoztam az improvizálással és az énekes imádsággal Gulyás Anna egyik délutáni műhelyén. Ez akkor annyira nagy hatással volt rám, hogy viszonylag hamar beépült a szolgálatomba és a dicsőítésembe is. Ezek a tapasztalatok pedig sokat segítettek, amikor később már a gyülekezetemben és más alkalmakon szolgálhattam, mint dicsőítésvezető.

Remélem, át tudok majd adni ezekből a tapasztalatokból másoknak is! Kíváncsi vagyok, mit tartogat nekünk Isten erre a hétre és nagyon várom már, a közös munkát veletek!

Zlinszky Fanni

Mindig szól bennem valami dallam, most is, amikor ezt írom….és jó eséllyel most is, amikor olvasod. 🙂

Több, mint 20 éve szolgálok gyülekezeti dicsőítésekben, 2 fős csapattól talán 8 fősig, 1 énekestől 4 szólamig tanulhattam a társakkal együtt dicsérni az Urat és részt venni abban a csodában, amikor a zenei dicsőítéssel egy fajta felfelé ívelő csúszdát képezünk a gyülekezet számára. Szabad-keresztény gyülekezeti háttérből csöppentem bele a református egyházi közegbe, új kihívások közé. A dicsőítő szívet hiszem, hogy ajándékként kaptam; hiszem és élem, hogy ez teljesen más, mint az énekhang. Több visszajelzést kaptam arra, hogy a dicsőítés közben nem magától értetődő azt az intimitást, örömöt, könnyedséget, természetességet megélni, amit én általában tapasztalok, így ezekre ajándékként tekintek.

Örömmel mondtam igent Annának a kurzusra, amely során remélem, hogy át tudunk adni valamit, együtt zajonghatunk és együtt mondhatunk igent arra a felszólításra, hogy „make a joyful noise unto the LORD”.

Imában hordozzuk a kurzust és Téged is!

Képzőművészeti műhely

Mindenben megtalálhatjuk Isten teremtett alkotásának szépségét, ugyanakkor sokféle technika és anyag áll rendelkezésünkre, melyek segítenek kifejezni hálánkat, érzéseinket. A kurzuson megismerhetsz új alkotótechnikákat, gazdagíthatod eszköztáradat, gyakorolhatsz, fejlesztheted a már korábban tanultakat. Önállóan és közösen is építkezünk, keressük a kreatív válaszokat, a játékos utakat, az alkotás örömét, feltöltését.

Vitárius Nikoletta

Vitárius Nikoletta grafikusművész vagyok. A Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán végeztem. Közel 20 éve a Vizuális kultúra tanításával foglalkozom. Nyaranta képzőművészeti alkotótábort tartok és több művésztelep tagja vagyok. Rendszeresen részt veszek országos tárlatokon és pályázatokon. Önálló kiállításaim megvalósulása mindig nagy öröm számomra. A pécsi Sófáron résztvevők már találkozhattak élőben alkotásaimmal, azóta pedig sokadik táborban vehetek részt kurzusvezetőként.

Az alkotóéveim során meghatározó Ars Poeticám lett: „Boldogok, akik észreveszik a diófában a bölcsőt, az asztalt és a koporsót, és mindháromban a diófát, mert nemcsak néznek, hanem, látnak is.” Dr. Gyökössy Endre, lelkész-költőtől.
Mindenben megtalálhatjuk Isten teremtett alkotásának szépségét, ugyanakkor sokféle technika és anyag áll rendelkezésünkre, melyek segítenek kifejezni hálánkat, érzéseinket.

Azokat várom a kurzusomra, akik szeretnének megismerni új alkotótechnikákat, gazdagítani eszköztárukat, valamint szeretnék gyakorolni, fejleszteni a már korábban tanultakat. Önállóan és közösen is építkezünk, keressük a kreatív válaszokat, a játékos utakat, az alkotás örömét, feltöltését. Szeretettel várlak erre az útkeresésre!

Modern kalligráfia műhely

Mindig is lenyűgözött Isten kreativitása, hogy annyiféle talentummal ajándékoz meg minket, mindenkit személyre szabottan. És az is mindig lenyűgözött, hogy megengedi, hogy ennyire sokféleképpen és sokszínűen dicsőítsük őt! Akár kalligráfiával is…

 

buda lilla

A kalligráfia, azaz a szépírás már azóta magával ragadott, amióta írni tudok. Kb. 20 év elteltével vált valóra az álmom: részt vettem az első kalligráfia műhelyemen. Azóta útitársul kaptam magam mellé Szécsényi Anit a kalligrafikus betűk girbe-gurba mezején. 2021 óta tartunk saját alkalmakat legtöbbször a törzshelyünkön és egyben lelki otthonunkban, a Küllőben (Külső-Üllői Úti Ref. Gyülekezet, Budapest) és vezetjük be a résztvevőket abba a flow-ba, amelyben megszűnik tér és idő… (számunkra biztosan)

Ha szeretnéd családtagjaidat, barátaidat egyedi kézzel készített képeslapokkal, igés kártyákkal, képkeretbe foglalt üzenetekkel megörvendeztetni, vagy feldobni a töri füzetedet, (hála)naplódat, esetleg új ötletekre van szükséged az inspiráló Bibliádhoz, szeretettel várunk a kalligráfia műhelyünkön! De a szavak után most már lássuk a betűket! 

FIGYELEM: a “szép kézírás” NEM előfeltétel! 🙂

Szobrász műhely

A 12 kereszt kiállítás 3. elemét, az Ölelő Krisztus szobrát (a szeretet keresztjét) fogjuk majd elkészíteni, első fázisban habbetonból, majd erre műgyanta öntőformát készítünk, amiből a kurzus végén fehér cement másolatot öntünk. Faragás, műgyantázás és öntött szobor készítés tehát a manuális sorrend, közben pedig alkotás, öröm és megérkezés, amit közösen megélhetünk, Isten áldásával és ritka békességben.

Farkas attila

Sziasztok! Új vagyok még a sófárosok táborában, és talán azért van helyem köztetek, mert hozzám kötődik a 12 Kereszt interaktív kiállítás ötlete és megalkotása.

Valószínűleg csapnivaló művész vagyok, valahányszor mégis annak neveznek én minden alkalommal zavartan mosolygok viszonzásul.
A 12 kereszt kiállítás sem tizenkét szépen faragott és festett keresztet ígér, hanem tizenkét megjelenítésen át, tizenkét témával járja körül azt, hogy mindannyian ugyanarra gondolunk, ha felnézünk a hegytetőre és megpillantjuk a keresztet, függetlenül attól, hogy milyen templomba járunk Istent tisztelni, milyen nyelvet beszélünk, és kire szavaztunk legutóbb.

Apa vagyok, keresztény és kreatív alkotó. Nagy adag indíttatással arra vonatkozóan, hogy közösségünkről beszélgetnünk kell. Beszélnünk, énekelnünk, alkotnunk, hiszen talán soha nem volt fontosabb, hogy felismerjük benne magunkat, egymást és értékeinket.

A 12 kereszt bár némileg hozzám kötődik, örömmel mesélem el minden alkalommal, hogy velem, de mégis szinte tőlem függetlenül jött létre, mintha csak közreműködője volnék egy nálam jóval magasabb folyamatnak. A kiállítás számos elemének ötlete érkezett hozzám Istentiszteletek alkalmával, ami után a műhelyben folytattam párbeszédemet az Úrral.
Hiszem, hogy az alkotás, ha sikerül átadnunk magunkat, ima.
Olyan szintje a létezésünknek, amit mindenkinek jó volna minél gyakrabban átélnie és ha így volna, teljesen biztos vagyok benne, hogy a különvéleményeink és harcaink is jóval szelídebbek lennének.

Amennyiben csatlakoznál a műhelyhez, arra teszünk majd kísérletet, hogy együtt tapasztaljuk meg ezt az élményt.

irodalmi műhely

A református irodalmi műhely egy különleges, egyhetes kurzus a Sófár tábor keretében, ahol az írás és az alkotás eszközein keresztül közeledünk Istenhez. A műhely célja, hogy megmutassa: a kreatív írás nem csupán önkifejezés, hanem lehetőség Isten dicsőítésére, az evangélium továbbadására és a hit mélyebb megélésére is.

A foglalkozások kifejezetten gyakorlatközpontúak: a résztvevők napi szinten kapnak inspiráló írásfeladatokat, alkotói kihívásokat, közös műhelymunkában vesznek részt, és lehetőségük nyílik arra is, hogy visszajelzést kapjanak saját szövegeikről. Nem szükséges előzetes tapasztalat, csak nyitott szív, kreativitás és a vágy, hogy Istent dicsőítsük a szavakon keresztül.

Ha mindig is szerettél volna írni, vagy már most is papírra veted gondolataidat, ez a műhely segít abban, hogy az alkotásod Isten dicsőségét szolgálja.

Kohi habib

Részletek hamarosan!

színház műhely

A Sófár hetén -is- keresztyén művészi identitásunkban igyekszünk erősödni a színház nyelvén keresztül összművészeti eszközökkel.

Zámbori Soma

Színházművész mesterpedagógusként, színművészként és rendezőként szolgálom Istent, hogy a művészetet és a keresztyén hitet mind jobban összekapcsolhassuk Bogyó Anna zenésmesterség tanársegédemmel.

film műhely

A film ugyan annyira művészet, mint a festészet, szobrászat, vagy a zene, épp ezért képes a dicsőítés közegévé is válni.
A Film Műhely alkalmain a mozgóképben rejlő-rezgő személyes, Istenre mutató szépséget foglyuk keresni, ebben leszek útitársatok.
Okostelefonnal mindenképp készüljetek az alkalmakra, emellett vágóprogramot futtatni képes laptopot, és videókamerát is hozhattok, ha tudtok!

Varga Zétény

23 éves félfelnőtt fejemmel még bőven az ön- és Isten-keresés közepette vagyok – de ki nem? Szívesen filozofálgatok veletek szinte bármiről, nyitott, szelíd és megértő ember vagyok. Előre szólok: borzasztó a névmemóriám, névtáblások előnyben! 😀

Mozgás- és táncműhely

A film ugyan annyira művészet, mint a festészet, szobrászat, vagy a zene, épp ezért képes a dicsőítés közegévé is válni.
A Film Műhely alkalmain a mozgóképben rejlő-rezgő személyes, Istenre mutató szépséget foglyuk keresni, ebben leszek útitársatok.
Okostelefonnal mindenképp készüljetek az alkalmakra, emellett vágóprogramot futtatni képes laptopot, és videókamerát is hozhattok, ha tudtok!

süll vili

Süll Vili vok.
Alkotás az a tényező az életünkben ami boldoggá tesz, mert ezt Tőle kaptuk, a Teremtőnktől. Ezt tapasztalom magamon, az életemben és másokon. Egy ágazata az alkotásnak a tánc. Mi a dicsőítő tánc?
Tánc a képzeletünk a mozgása.
Ahogy a 3 isteni személy beszélgetett egymással, jött a KÉP -zelet és megalkották ezt-azt, mindent és minket.

Tehát, a Sófáron örüljünk egymásnak. Alkossunk és örüljünk. Így adjuk vissza Istennek táncban a boldogságunkat. És mivel bennünk lakozik, Velünk örül.
Ezek szerint Vele táncolunk.

Ez lehet a dicsőítő tánc? Lássuk!

Művészetterápia műhely

Mire számíthat, aki az idei Sófáron a Művészetterápiás Műhelyre jelentkezik? Lényegénél fogva nagyon illeszkedik a műhely a idei tábor tematikájához és alapigéjéhez:
„Mi vagyunk az agyag, te a mi formálónk, kezed alkotása vagyunk mindannyian.” (Ézsaiás 64:7)

Alkotó folyamat(ok)ban leszünk együtt. Készülünk képzőművészeti technikákkal, mozgással, ritmus/hang/zene által megélt alkotással. Fontos tudnotok, hogy a művészetterápia azon ágát képviseljük, mely szerint nem az alkotás művészi, esztétikai értéke a legfontosabb, hanem maga az alkotó folyamat, és a közben megélt kapcsolódás saját magunkkal, egymással és Istennel.
A vezetett feladatokon keresztül az alkotás folyamatában örömre és a benne való elcsendesülés lehetőségére lelhetünk, az önkifejezésnek eszköztárával ismerkedhetünk az új, talán még nem ismert vegyes technikákon keresztül. Előzetes rajztudásra nincsen szükség, sem más típusú előképzettségre a kurzuson való részvételhez.

A vezetett alkotó tevékenységekkel törekszünk feloldani a gátlásokat, megmutatni, hogy megfelelő témafelvetéssel, különleges anyagokkal, szokatlan technikákkal, néha kimozdulva a komfortzónánkból, nem a rajztudás határozza meg a végeredmény örömét, hanem a felszabadult alkotófolyamat.

A művészetterápiás műhely talán leginkább abban segít, hogy közelebb kerüljünk a bennünk lévő kérdésekhez, vágyakhoz, esetleg fájdalmakhoz, sebekhez. Eszközzé válhat arra, hogy könnyebben kapcsolódjunk Istenhez, és a körülöttünk levőkhöz.Segítségével ráláthatunk a kapcsolatainkra, és a „működésünkre”. Egy belső, lelki utazásra hívunk Benneteket, amiben csodás eszközök lesznek az útitársaink, és a csoporttagok, akikkel, hitünk szerint az első pillanattól az utolsóig őszinte bizalmi légkörben lehetünk majd együtt.

Ezek alapján bátorítunk mindenkit, akár van kézügyessége, akár (azt hiszi, hogy) nincs, jelentkezzetek, hisz semmiféle előképzettség, tehetség, gyakorlat nem szükséges. Hozzátok a vágyat a szívetekben, hogy jobban szeretnétek megismerni magatokat, és az Alkotó, szerető Istenünket. Bízunk abban, hogy a hét végére közelebb kerülünk ahhoz az igazsághoz, hogy „Te vagy a mi formálónk, mi pedig a kezed alkotásai vagyunk”

A csoport maximális létszáma 12 fő. Akkor várjuk a jelentkezésed, ha már betöltötted a 18. életévedet.

Varró Borbála

Varró Bori vagyok. 2005-ben a PTE Művészeti Karán végeztem vizuális nevelő-festő szakon. Pécs mellett a mecsekben található, abaligeti kisiskolában tanítok képzőművészetet pályakezdő köröm óta. A hosszú évek alatt sok más hatás mellett az Igazgyöngy Alapítvány módszertanában találtam meg leginkább azt, amivel azonosulni tudtam a pedagógiai gyakorlatomban. 4-5 éve a gyerekek mellett elkezdtem felnőtt csoportokkal is foglalkozni, mert ráébredtem, hogy azokban az alkotó folyamatokban, amiben a gyerekek el tudnak merülni a felnőtteknek is hasonló élményeket adnak, ők is örömet találhatnak benne.

Abaligeten élek két kamasz fiammal. Napjaimat az itthoni anyai szolgálaton kívül az iskola körüli teendők és az abaligeti közösségi vállalásaim teszik ki. Nekem ez az alkalom az első, hogy a Sófáron részt veszek, hatalmas adag hála és kíváncsi várakozás van bennem a táborral kapcsolatban.

Cseri Anikó

Cseri Anikó vagyok, 16 évvel ezelőtt kezdtem foglalkozni a művészetterápiával.Három képzésen vettem részt, melynek szerves része volt egy hosszabb önismereti, saját élményű csoportfolyamat, majd utána több csoport vezetésére is volt alkalmam, többek között egyszer, jó régen, itt a Sófáron, a 2014-es táborban Kiskunfélegyházán.

Budapesten élek családommal, négy gyermekünkkel lelkes tagjai vagyunk a Gazdagréti Gyülekezetnek. Jelenleg a családi élet koordinálása mellett nagycsoportos óvodás gyermekeknek tartok mozgásterápiás foglalkozásokat.

Nagy izgalommal, lelkesedéssel készülünk Borival az idei Sófár Művészetterápiás Műhelyére.

ima műhely

A műhely során az Ige szavára alapozva, a keresztyénség kétezer éves ima-tapasztalatából is merítve, egyéni és közösségi, szavakban, csendben vagy épp kreatív alkotásban megvalósuló ima-idők során keressük, kérjük és szemléljük Isten köztünk és bennünk megvalósuló jelen-létét.

Riczuné Kiss Georgina Orsolya

Riczuné Kiss Gina vagyok, református lelkész, feleség, édesanya, mindenekelőtt pedig Isten jelenléte után vágyakozó, és ebben a jelen-létben gyógyuló ember. Családommal jelenleg Kecskeméten élünk és szolgálunk, az én szolgálatom a tanév hétköznapjain elsősorban a kollégista kamaszok felé szól.

Az imádság számomra titok és ajándék, megszentelt tér és idő, amiben újra és újra megtapasztalhatom azt a csodát, hogy a mindenség Alkotója kapcsolatra hív Önmagával. Ugyanakkor az imádság harc, küzdelem és frusztráció, mert átélem azt is, hogy a belső zaj és türelmetlenség miatt én magam sokszor mennyire képtelen vagyok jelen lenni a nekem Önmagát ajándékozni kész Isten számára.

Ha Te is tapasztalod a hétköznapokban ezt a kettősséget, és vágysz arra, hogy ebben a táborban minden nap egészen konkrét módon az Istenre való belső figyelemre szánhass néhány órát, akkor szeretettel várlak az ima-műhelyen!